خانه انرژی |ممیزی انرژی ساختمان
*لطفاً با کلیک بر این قسمت از وب سایت جدید شرکت خانه انرژی دیدن فرمایید.*
خانه انرژی » ممیزی انرژی ساختمان

ممیزی انرژی ساختمان

تاریخچه ممیزی انرژی، تعریف کلاسیک و استاندارد ممیزی انرژی در بخش ممیزی انرژی صنعت عنوان گردید. خلاصه خدمات و متدولوژی ممیزی انرژی در بخش ساختمان، در این بخش اشاره می شود.

خلاصه خدمات بهینه سازی در بخش ساختمان:

 • اندازه گیری و تعیین شاخص های عملکردی ساختمان
 • انجام محاسبات بار گرمایشی و سرمایشی ساختمان با اعمال پارامترهای اقلیمی ساختمان موجود
 • تعیین کیفیت عملکرد انرژی ساختمان مطابق با استانداردهای جهانی و معیار های مصرف انرژی
 • تعیین میزان روشنایی مورد نیاز و ارائه راهکارهای اقتصادی به منظور کاهش انرژی و ایجاد محیط مطلوب
 • ارائه راهکارهای لازم برای رفع مشکلات موجود در ساختمان، سیستم های تاسیساتی و بهبود آسایش حرارتی ساکنین ساختمان
 • تعیین میزان سرمایه گذاری جهت کاهش مصرف انرژی ساختمان و دوره بازگشت سرمایه گذاری
 • فرهنگ سازی و آموزش به منظور مدیریت مصرف انرژی ساختمان

ضرورت بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان
در میان مولفه‎های مصرف انرژی در ساختمان، سیستم‎های گرمایشی که عمدتاً از سوخت‎های فسیلی استفاده می‎کنند و از جمله مصرف کنندگان عمده انرژی هستند، از اهمیت ویژه‎ای برخوردار می باشند، چرا که ۷۰% از گاز طبیعی مصرفی کشور به گرمایش ساختمان اختصاص می‎یابد. توجه به عوامل گوناگونی که در میزان مصرف انرژی گرمایشی ساختمان نقش دارند، تاثیر فراوانی در ارائه راهکارهای صرفه‎جویی در بخش ساختمان و کاهش مصرف انرژی در این بخش دارند.آنچه مسلم است در میان تمامی پارامترهای تاثیرگذار، بکارگیری تجهیزات با ظرفیت مناسب ( بعنوان مثال انتخاب دیگ و مشعلی با ظرفیت مورد نیاز ساختمان)، بهره‌وری بالا (بعنوان مثال استفاده از بخاری هایی با مصرف کم و بازدهی بالا ) و همچنین کنترل سامانه های گرمایشی ( بعنوان مثال استفاده از سیستم های کنترل هوشمند در موتورخانه و شیرهای ترموستاتیک رادیاتورها) از عوامل موثر در میزان مصرف انرژی گرمایشی در ساختمان محسوب می‎شوند.

امروزه برای آگاهی عامه مردم از میزان بهره وری انرژی در تجهیزات انرژی‌بر مانند آبگرمکن و بخاری، استفاده از برچسب انرژی که معرف رده مصرف انرژی این نوع تجهیزات است، الزامی است. با در نظر گرفتن رده مشخص شده در برچسب در موقع خرید کالا، می توان وسایلی با مصرف کم و بازدهی بالا انتخاب کرد. لازم بذکر است بکارگیری تجهیزاتی با ظرفیت مناسب و بهره وری بالا سبب کاهش میزان بار حرارتی ساختمان می‌شود. بار حرارتی ساختمان در حقیقت میزان حرارتی است که به عناوین مختلف از ساختمان خارج می‎گردد. بطور کلی اتلاف حرارتی ساختمان از دو منبع اصلی ناشی می‎شود، اتلاف حرارتی از جداره‎های ساختمان ( نظیر دیوارها، سقف، کف) و اتلاف حرارتی در نتیجه ورود هوای سرد خارج به داخل ساختمان از طریق نفوذ و تجدید هوا. از این رو رعایت عایق‎کاری حرارتی در طراحی و اجرای ساختمان‎ها و استفاده از مصالح مصرفی مناسب که اولا نیاز به گرمایش و سرمایش را کاهش می­‎دهد و دوم از هدر رفتن گرما و سرمای تولید شده جلوگیری بعمل آورد، از اهمیت زیادی برخوردار بوده و باعث صرفه‎جویی قابل توجهی در مصرف انرژی خواهد شد. لازم بذکر است عایق‎کاری حرارتی متناسب با اجزای تشکیل دهنده پوسته خارجی ساختمان، بر مبنای اصول،  قواعد و ضوابط خاصی صورت می‎گیرد. عدم شناخت یا عدم رعایت این اصول موجب انتخاب راه‎حل‎هایی می­شود که از نظر کارایی و دوام با کمبود‎ها و مشکلاتی همراه خواهد بود. بنابراین با توجه به گستردگی و تنوع در انواع عایق‎ها, لازم است مصرف کننده با خواص، نحوه بکارگیری و مزایای انواع عایق‎ها آشنا شود تا بتواند سیستم بهینه و مناسبی برای عایق‎کاری ساختمان طراحی و اجرا نماید.

همانطور که اشاره شد یکی از مهم‎ترین راه‎های اتلاف حرارت که هم در ساختمان‎های قدیمی و هم در ساختمان‎های جدید مورد بحث است، نفوذ هوای بیرون به داخل ساختمان از طریق منافذ است. این عمل وقتی اتفاق می افتد که هوای گرم بالا می‎رود و هوای سرد از راه درزها به ساختمان نفوذ می‎کند و بنابراین باعث افزایش مصرف سوخت در ساختمان بمنظور جبران افت دما میشود. وجود نورگیرها، سقف‎های بلند و باز بودن دودکش شومینه‎ها و سرعت باد می‎تواند این اثر را تشدید کند. همچنین هواکش کانال‎های کولر و دریچه‎های تهویه هوا که در برخی ساختمان‎ها نصب می شوند، نیز باعث خروج هوای داخل ساختمان و جایگزینی هوای بیرون می‎شود. بنابراین با توجه به رابطه مستقیم نفوذ هوا به داخل ساختمان و مصرف انرژی، بکار بردن روش‎های جلوگیری از نفوذ هوا به عنوان راهکاری در زمینه کاهش انرژی مصرفی در ساختمان ضروری است. در این زمینه درزگیری درها و پنجره‎ها با استفاده از لایه­های درزگیر و استفاده پنجره دو جداره، نصب فنر بر روی درها که به فضاهای تهویه نشده باز می شوند، مسدود کردن نورگیرهای سقفی با یک صفحه پلاستیکی شفاف، نصب هواکش با دریچه خودکار، نصب دریچه یا درپوش بر دودکش و بستن کانال‎های پشت بام، از جمله شیوه های عملی بمنظور کاهش نفوذ هوا به داخل می باشد.

تعیین دقیق هزینه های انرژی
اهمیت تعین دقیق هزینه های انرژی به دلیل موارد زیر است:

 1. جلوگیری از اشتباه در هزینه های پرداختی انرژی:
  به طور کلی، محاسبه نرخ مصرفی انرژی واحدهای تجاری و صنعتی به دلیل وجود نرخ های تضمینی و جریمه های مربوط به ضریب توان، می تواند کمی پیچیده باشد. مواردی مشاهده شده است که در آنها کارخانه یا ساختمان مورد نظر بیشتر از آنچه که مصرف داشته، هزینه پرداخت کرده است و یا بالعکس، کمتر از این میزان دقیق مصرف شده، انرژی پرداخت شده است.
 2. تعیین دقیق هزینه انرژی بارهای غالب در صورت حساب پرداختی:
  ممکن است بارهای لحظه ای در زمان اوج مصرف سهم قابل توجهی از صورت حساب پرداختی را، به ویژه موقعی که نرخ های تضمینی اعمال می شود، به خود اختصاص دهد.
 3. تعیین استفاده از بهترین نرخ تعرفه:
  تشخیص اینکه آیا به کارگیری سایر نرخ تعرفه­های موجود، امکان کاهش هزینه های انرژی وجود دارد، از اهمیت زیادی برخوردار است. بدین ترتیب، می توان با به کارگیری انرژی با قیمت ارزان تر، هزینه کمتری پرداخت کرد. انجام این امر می تواندبه ویژه با ایجاد تعادل در مصرف انرژی الکتریکی و به وجود آمدن نرخ تعرفه های زمان واقعی موجب کاهش محسوس هزینه در صورت حساب پرداختی واحد مورد نظر شود.
مطالب مفید:

  ضرورن بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان
 روش های ممیزی انرژی
شیر ترموستاتیک رادیاتور
 سیستم های کنترل هوشمند موتورخانه
 مدیریت مصرف انرژی با فناوری های نوین